Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19)

Salgın Sonrası İçin Planlamalar

Cumhurbaşkanlığı makamınca alınan karar ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca kamuoyuyla paylaşılan diğer hususlar doğrultusunda, 15 Haziran tarihi baz alınarak salgın sonrası normalleşme süreci için gerekli tüm planlama ve hazırlıklar yapılmıştır. Programların ders yoğunlukları da dikkate alınarak dönem sonu sınav programları, lisansüstü programlarına yeni öğrenci alımı hazırlıkları planlanmış, Üniversitemiz kampüsleri içinde, sınavların yapılacağı mahallerde öğrenci ve çalışanlarımız için coronavirüs tedbirleri en yüksek seviyede alınmıştır. Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesinde coronavirüsle ilgili başarılı çalışmalar yapan Üniversitemiz bünyesindeki Tıp Fakültesi öğretim üyelerimizin ağırlıkta bulunduğu Sağlığı Koruma Komisyonumuzun görüş ve önerileri doğrultusunda, bu kapsamda;

  • Bütün mekanlarımızın dezenfekte edilmesi,
  • Sınavlarda sosyal mesafenin korunacağı şekilde bir yerleştirmenin yapılması,
  • Sınav öncesi ve sonrası kampüslerde ihtiyaç duyulan diğer aktiviteler (yemek, okuma, spor) ve ihtiyaçların (bireysel mentörlük ve sosyal destek) karşılanması,
  • Öğrencilerimizin, akademik ve idari personelimizin ihtiyacı olan maske ve dezenfektanların temin edilmesi (valilikçe temin olunanlar yanında, Bilimsel ve İleri Teknoloji Araştırma Merkezi Laboratuvarımızda yürütülen Ar-Ge çalışmaları neticesinde üretim aşamasına varan kendi maskelerimiz de dahil olmak üzere) gibi tedbirler özenle alınmıştır.
  1. Bunların yanı sıra ilgili diğer kurum ve kuruluşlar ile de temas halinde olarak;
    • Kampüslere ulaşım için yeterli sayıda toplu taşıma aracının seferde bulundurulması,
    • Öğrencilerimizin sınav dönemlerinde kalacağı özel ve devlet yurtlarının da sınav takvimimize göre hazırlıklar yapması hususunda ilgili makamlar nezdinde gerekli teşebbüslerde bulunmuş durumda olup bu süreçleri yakından takip etmekteyiz.

Covid-19 salgını sonrasında da, üniversitemizde gerçekleşen uzaktan öğretim sürecini değerlendirmek üzere öğretim elemanlarımız ve öğrencilerimize yönelik anket çalışması gerçekleştirilmektedir. Anket çalışmasının sonuçları raporlaştırılarak gelecekte uzaktan öğretim süreci ile ilgili alınacak kararlara rehberlik etmesi amaçlanmaktadır. İlgili raporlar web sayfamızda da yayınlanacaktır.